Wydarzenia

Oszuści nadal aktywni. Uważajmy!

Data publikacji 01.08.2024

Aktywność oszustów nie słabnie. Ropczyccy policjanci niemal codziennie odnotowują przypadki oszustw oraz ich usiłowania. Przestępcy wykorzystując metody manipulacji, podejmują próby wyłudzenia oszczędności od swoich ofiar. Apelujemy o wzmożenie czujności i ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi.

Pomimo wielu kampanii społecznych oraz publikacji medialnych, policjanci niemal codziennie otrzymują informacje o przypadkach oszustw lub ich usiłowania. Większość zgłoszeń dotyczy oszustw bankowych. Ofiarami przestępców padają już nie tylko osoby starsze, ale także aktywne zawodowo, korzystające z internetowych komunikatorów i platform społecznościowych. Pamiętajmy, że znane już metody „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na prokuratora”, nie są jedynymi w przestępczej palecie i podlegają częstym modyfikacjom.

W ostatnim czasie do ropczyckiej jednostki policji zgłosił się mężczyzna, który zawiadomił, że kilka dni temu dostał telefon z ofertą pożyczki. W trakcie tego połączenia na telefon mężczyzny przychodziły wiadomości, w których zawarte były warunki udzielenia pożyczki i regulaminy. Ponieważ jak sam przyznał, był zainteresowany zaciągnięciem pożyczki, słuchał instrukcji udzielanych przez rozmówcę i akceptował warunki umowy przez telefon. Ponadto, oszuści podający się za pracowników banku nakazali mężczyźnie zalogować się do aplikacji mobilnej banku, w której posiadał konto. Jak się okazało kilka dni później, właśnie z tego rachunku bankowego mężczyzny zniknęło blisko 70 tys. złotych.

Dlatego pamiętajmy o kilku zasadach, których przestrzeganie może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa:
    • nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie;
    • funkcjonariusze instytucji państwowych nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy;
    • weryfikuj osobę podającą się za pracownika banku, a w przypadku podejrzenia, że jest to oszustwo rozłącz rozmowę, a o próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.

Pamiętajmy jednak, że najbardziej skutecznym narzędziem zapobiegania przestępstwom jest ostrożność i ograniczone zaufanie wobec osób nieznajomych.

Powrót na górę strony